Gaziantep Renkontos Alta Rapidan Trajnon en 2028

Renkontos Alta Rapidan Trajnon en Gaziantep
Renkontos Alta Rapidan Trajnon en Gaziantep

📩 19/11/2023 11:07

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Gaziantep’i yüksek hızlı trenle tanıştırıyoruz. İnşallah 2028 yılına girmeden Gaziantep’e yüksek hızlı treni getireceğiz” dedi.

Ministro de Transporto kaj Infrastrukturo Abdulkadir Uraloğlu ĉeestis al la 100-a Datreveno de Ŝahinbey-Tuneloj-Lumigo-Ceremonio en Gaziantep, kie li iris por partopreni serion de programoj. Farante deklaron ĉe la ceremonio, Abdulkadir Uraloğlu diris, "Kun Şahinbey 1-a Datreveno-Tuneloj, kies projektokosto estas 100 miliardo da liroj; "Provizante rektan fluon de nordo al sudo, niaj civitanoj ŝparos tempon kaj fuelon kaj estos malpezigitaj de trafika streso," li diris.

GAZİANTEP’E YÜKSEK HIZLI TREN MÜJDESİ

Bakan Uraloğlu, tünelde incelemelerde bulunurken Gaziantep’e yapılan ulaştırma yatırımlarına bir yenisinin daha ekleneceğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, “Şimdi sıra yüksek hızlı trende. Gaziantep’i yüksek hızlı trenle tanıştırıyoruz. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’te yüksek hızlı tren çalışmalarına başladık. Çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. İnşallah 2028 yılına girmeden Gaziantep’e yüksek hızlı treni getireceğiz. Basra Körfezi’nden Ovaköy sınır kapısına gelecek olan bir kalkınma yolumuz var. O hem otoyolla hem demir yoluyla Gaziantep’ten geçecek. Gaziantep’in yükünü bu vesileyle her tarafa daha rahat taşımış olacağız. Başka ne lazım Gaziantep’e? Amanos Tünelleri lazım. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla onun da ihale sürecini başlattık. Yıl sonuna kadar ihalesini yapacağız.” şeklinde konuştu.

LAF DEĞİL İCRAAT ÜRETİYORUZ

Deklarante, ke ili zorge laboras en la transportreto de Turkio, ministro Uraloğlu diris, "Ni ne elpensas vortojn. Ni produktas agojn kun AK-partiaj municipoj. Dum estas vivo supre, vi laboros sube. Ni trovas en ni la energion por pli bone servi Gaziantep-on.” diris.

Koncerne la Tunelojn de la 100-a Datreveno de Şahinbey, Uraloğlu diris, "Kun Tuneloj de la 100-a Datreveno de Şahinbey; "Estos rekta fluo de nordo al sudo, niaj civitanoj ŝparos kaj tempon kaj fuelon, la tunelo savos civitanojn de trafika streso, ĝi ankaŭ servos kun tunelo, unu veturila kriz-trairejo tunelo kaj du piedirantaj kriz-pasaj tuneloj. ," li diris.

Bakan Uraloğlu, yeşil şehir olma yolunda atılan önemli adımlarından bir tanesi olan projeyle; karbon salınımı azalacağını ve şehre, çevre dostu yollar kazandırılacağını ifade etti. Konuşmasında proje hakkında bilgiler de veren Bakan Uraloğlu, “Gidiş-geliş çift şeritli olmak üzere iki ayrı tünelin, bağlantı yolları ile toplam yol uzunluğu 4 kilometredir. Şehreküstü

Kavşağıyla Yeşilvadi Bulvarını birbirine bağlayacak ve Özdemirbey Caddesine alternatif olacaktır. Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşak’tan, Şehreküstü’ye gitmek isteyen bir vatandaşımız için yol süresi, 30 dakika tünelimiz ile 1 dakikaya düşecek. Yine Çarşıdan Akkent’e gitmek isteyen vatandaşımız, Kılınçoğlu’ndan, tünel aracılığıyla, Yeşilvadi Bulvarı’na, oradan Yeşilvadi Köprülü Kavşağa, Köprülü Kavşak’tan da Şehir Hastanesi, Akkent ve Karataş’a ulaşmış olacak.” dedi.

Ministro Uraloğlu ankaŭ deklaris, ke la tunelo ankaŭ servos kun 1 Vehicle Emergency Passage Tunnel kaj 2 Pedestrian Emergency Passage Tunnel areoj.